Turşu, eskiden beri besinleri korumak adına kullanılan en sağlıklı yöntemlerden biridir. Özellikle modern soğutma yöntemlerinin keşfinden önce, gıdaları korumanın ve gelecekte tüketmenin bir yolu da turşu kurmaktı.

Doğal besinleri kullanarak hazırladığımız ev yapımı turşular, insan sağlığı için yararlı temel vitamin, mineral ve antioksidanları içermektedir. Bu sebeple diyabet kontrolü, sindirim sisteminin düzenlenmesi ve karaciğerin korunmasında oldukça etkili olan bir besindir. Ev yapımı doğal turşu, aynı zamanda probiyotikler açısından da zengindir. Zengin probiyotik kaynağı özelliği nedeniyle de ülser gibi rahatsızlıkların iyileşmesine katkı sağlamaktadır.

·        Güçlü Bir Antioksidan Kaynağıdır

Ev yapımı turşu yapımında kullanılan doğal meyve sebzelerde bulunan antioksidanlar, serbest radikallere karşı mücadelede oldukça etkilidirler. Serbest radikaller yani vücutta stabil olmayan kimyasallar, kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Ancak doğal şartlarda yapılan turşular, antioksidan kaynağı olmaları nedeniyle bu hastalıkların önüne geçmektedir.

Özellikle salatalık turşusu, kiloyu kontrol altında tutarak kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Bunun yanında demir, kalsiyum ve A vitamini bakımından da zengin olan ev yapımı salatalık turşusu, besinlerin vücutta işlenmesine de yardımcı olmaktadır.

·        Vitamin Kaynağıdır

Turşu, insan sağlığı için gerekli olan temel değerleri karşılayabilen bir besindir. Bunun yanında iştah açıcı özelliği nedeniyle, özellikle çocuklar için oldukça sağlıklı bir besindir. Bu sayede çocuklar, C vitamini, A ve K vitamini doğal yollardan almış olurlar. Bunun yanında doğal besinlerden hazırlanan ev yapımı turşularımız, kalsiyum kaynağı olması açısından kemik gelişimini de desteklemektedir.

·        Yüksek Lif İçerir

Doktorlar, gün içerisinde ortalama 3-5 porsiyon kadar meyve ve sebze tüketilmesini tavsiye etmektedir. Bu sebze ve meyve ihtiyacının en az yarısı turşu tüketilerek karşılanabilir. Özellikle hazımsızlık şikâyeti yaşayan kişiler, salatalık gibi sebzelerden hazırlanan doğal ev yapımı turşu tüketebilirler. Çünkü bu besinlerde yüksek oranda diyet lifi bulunur ve sindirim sisteminin düzene girmesine fayda sağlarlar.

Bunların yanından turşunun, tansiyonu düşürücü ve bunamayı geciktirici etkileri de bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından özellikle Alzheimer hastalığına karşı doğal çözüm yolu olarak turşu tüketilmesi tavsiye edilmektedir.