Bizler 4 nesildir bu topraklarda tarımla uğraşan ailemizin özenle baktığı bahçelerinin son temsilcileriyiz. Tirilye’mizin “doğal olarak korunmuş, saklı kalan hazinelerini”, sağlıklı beslenme ve kaliteli yaşam mottosuyla sizlere sunuyoruz

Şimdi sizlerle paylaşacağımız saklı kalan hazineler, dört nesildir bu topraklarda onların isimleriyle beraber büyüdüğümüz zeytin bahçelerimizin hikayesi. İsimleri Tirilye’nin ve kültürel mirasımızın birer parçası. Bundan sonraki nesiller tarafından bilinmesi için de tarihe not düşüyoruz…

Kumi,

Tirilye’nin merkezine en yakın zeytin ağaçlarının olduğu bu bölgede, Tirilye’nin tarihi dokusunun parçası arasında olan manastır kalıntılarının mirasını taşıyan, düz zeminden başlayarak yukarı doğru çıkan yapısıyla Kumi, en güçlü ağaçlara sahip, tarihsel olarak en eski dönemden beri zeytincilik yapılan bölgedir.

 

Gramya,

Tirilyenin batısında Çam ormanlarının denizden yükseldiği derim uçurumların olduğu tarım açısından en zor işlenen yerlerdendir, deniz ve çam aroması burada yetişen zeytinlerde ve zeytinyağında hissedilir.Bu bölgedeki defne, kekik ve enginar da mis gibi kokularıyla en cömert haliyle doğallıklarını sunarlar.


İpsana

Denizden 200 metre yüksekliğiyle Tirilye’ye tepeden bakan, kuzeyden gelen rüzgarların denizden taşıdığı iyotları zeytininde ve buradan çıkan yağlarda hissedeceğiniz, hemen üstünde yer alan kestane ağaçlarıyla beraber doğal ıhlamur ağaçlarının kokusunu alacaksınız.

 

Maryez,

İpsana gibi yüksek tepelerden inen Karlıdere’nin getirdiği sularla beslenen,Tirilyenin batısında yer alan Cenevizlilerden kalan tarihi  Kapanca  Limanına doğru bakan yol  üzerindeki en eski tarım alanlarından biridir.

 

Liverya

Tirilye merasında en eski ve en büyük yerlerinden biri olan Liverya’da, doğal lezzet karması bir aradadır. Bir tarafında denizden gelen iyotlu rüzgarlar, bir tarafında kara incir, mürdüm eriği, dut, kiraz gibi verimli topraklarda yetişen yöresel meyveler, bir taraftan yer altı sularıyla beslenen havzası, onu özel mevkilerden biri yapmaktadır.

Bununla beraber Buli, Kalamya, Plotanya, Ayayani gibi isimleri unutulmaya yüz tutmuş tarım alanlarımızı korumak ve onları gelecekte de bilinir kılmak istiyoruz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR