Zeytinyağı; zeytin meyvesinden, herhangi bir kimyasal işlem görmeden, doğal hali ile elde edilen bir yağdır. Bu yağ oda sıcaklığında sıvı olarak tüketilir ve sarımtırak ya da  yeşilimsi bir renge sahiptir. Diğer bitkisel yağlar gibi herhangi bir kimyasal işlem görmediği ve tamamen doğal yollardan üretildiği için oldukça sağlıklı bir besindir.

Zeytinyağı içerisinde çeşitli yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağ asitleri doymamış yağ asitleridir. Bitkisel ve balık yağlarında bulunan bu yağlar, kandaki kolesterol oranını yükseltmezler. Aksine doymamış yağların sağlık açısından faydaları bulunmaktadır.

Zeytinyağı günümüzde yemeklerden, ilaçlara ve kozmetik ürünlere kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Ancak bunlar arasında zeytinyağlı doğal sabun cilt ve saç sağlığı için oldukça yararlı bir üründür ve doktorlar tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir.

Neden Zeytinyağlı Doğal Sabun Kullanmalıyız?

Zeytinyağlı sabun; evlerde herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan, tamamen doğal yollardan elde edilen bir sabun çeşididir. Marketlerde satılan sabunların içeriğindeki kimyasal maddeler göz önünde bulundurulursa, zeytinyağlı doğal sabunun sağlık açısından üstünlüğü çok daha net anlaşılacaktır.

Çok eski çağlardan beri kullanılan zeytinyağlı sabunu kullanmak için pek çok sebebimiz bulunmaktadır. Bunlardan ilki cilde olan mucizevi etkileridir. Zeytinyağlı sabun, cildi güzelleştirmesi ve daha canlı bir görünüm kazandırmasının yanında, birçok cilt hastalığını da tedavi etmektedir. Özellikle egzama ve sedef gibi cilt hastalıkları yaşayan kişilerin, zeytinyağlı sabun kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Zeytinyağlı sabunun cilde faydaları arasında gözenekleri küçülterek sivilce oluşumunu önlemesi de bulunmaktadır. Çünkü zeytinyağı, içeriğinde E,D ve K vitaminlerini barındırır. Düzenli olarak kullanıldığında gözenekleri kapatır. Bunun yanında cilt lekelerinin yok olması anlamında da oldukça faydalıdır.

Zeytinyağlı sabunun tek faydası cilde değildir. Aynı zamanda saçlara da ciddi faydaları bulunmaktadır. Özellikle saçlarının çok daha hızlı uzamasını isteyen kişilerin zeytinyağlı sabun kullanmasında fayda vardır. Çünkü zeytinyağlı sabun içeriğinde herhangi bir kimyasal barındırmaz, saç derisini tahriş etmez ve kepeklenme sorununu ortadan kaldırır. Bu sayede saçlar, çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzama imkânı bulur.

Ancak bu mucizevi sabunu kullanan kişiler bazen saçlarının sertleştiğini ve matlaştığını söylerler. Bu durumda zeytinyağlı doğal sabun elma sirkesi ile beraber kullanıldığında problem de ortadan kalkacaktır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR