Türk mutfağındaki yemeklerin olmazsa olmazları arasında yer alan ev yapımı salça ve domates sosu, yemeklere lezzet vermelerinin yanında sağlık açısından da pek çok yararı bulunan besinlerdir. Endüstriyel ürünlerde bulunan birçok kimyasal madde insan sağlığını tehdit ediyorken, doğal ve sağlıklı malzemelerden üretilen bu gıdaları tüketmek çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Ev yapımı domates sosu ve salça yapmak için domatesler, en taze ve bol oldukları yaz günlerinde toplanır ve doğal yöntemler ile hazırlanırlar. Ev yapımı salçaların içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmadığı için rahatlıkla tüketilebilirler. Bu sağlıklı besin, yemeklere ayrı bir tat katar ve yapımı da oldukça basittir. Bu sebeple kış boyunca kullanacağınız salça ya da domates sosunu evde kendiniz hazırlamanız çok daha doğru bir tercihtir.

Yaz aylarının sonuna doğru domatesler bollaşır ve ayrıca oldukça etlidirler. Bunun yanında fiyatları da epey ucuzlar. Domates fiyatlarındaki bu ucuzlama, alacağınız domateslerde herhangi bir hormon kullanılmadığının da bir göstergesidir. Ancak domates sosu ya da ev yapımı salça hazırlamaya başlamadan önce yapılacak ilk iş, domatesleri güzelce yıkamak ve onları tozdan, pislikten arındırmaktır.

Ev Yapımı Salça Nasıl Hazırlanır?

Ev yapımı salça yapmak için öncelikle domatesler iyice temizlenmelidir. Ardından sapları ayıklanmalı ve büyüklüklerine göre ikiye ya da 4 bölünmelidir. Kesilen domatesler derin bir kabın içerisine yerleştirilir.  Domateslerin kabuklarından kolayca ayrılabilmesi için birkaç gün boyunca bu kapta bekletilmelidir. Ancak bu süre içerisinde domatesleri ara sıra karıştırmalısınız. Domatesleriniz 3-4 gün içerisinde iyice yumuşayacaktır. Yumuşayan domatesleri ince delikli ve büyükçe bir süzgeçten geçirerek kabuklarından ve çekirdeklerinden ayırın. Kabuklarından ve çekirdeklerinden ayrılan domates, kırmızı renkte bir püre ve sarı bir su bırakacaktır.

Ev yapımı doğal salça için bir diğer aşama ise elde ettiğiniz pürenin suyunun süzülmesidir. Bunu da bir bez torba ya da tülbent yardımı ile yapabilirsiniz. Suyu iyice süzülen domates püresinin salça haline gelmesi için iki yöntemden birini seçebilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki püreyi tepsilere boşaltıp, tuz ekleyerek güneşte bekletmektir. Diğeri ise derince bir tencere içerisinde kaynatarak salça haline getirmektir. Ancak kaynatarak salça yapmayı tercih ettiyseniz, sık sık karıştırmayı unutmayınız.

ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR