Doğal bitkiler, en eski tedavi yöntemlerinden birisidir. Bunun yanında tarih boyunca insanlar, bitkileri besin kaynağı olarak tüketmişlerdir. Modern tıp doktorları dahi hastalarının tedavileri için onlara ilaç vermek yerine doğal bitkileri tavsiye etmektedirler.

Günümüzde tükettiğimiz birçok besin maddesi içerisinde hormon ve suni maddeler içermektedir. Bu da çeşitli hastalıklara neden olmakta, yani insan sağlığını tehdit etmektedir. Ancak doğal bitkiler birçok hastalığa karşı koruması ve doğal besin kaynağı olmaları açısından büyük önem taşımaktadırlar. Hem insan sağlığını koruyan hem yemeklere farklı koku ve lezzet kazandırmaları açısından tercih edilen birçok doğal bitki bulunmaktadır. Bu doğal bitkiler arasında kurutulmuş doğal defneyaprağı, doğal kuşburnu ve doğal kurutulmuş kekik gibi bitkiler bulunmaktadır.

Kurutulmuş doğal defneyaprağı, hoş kokusu ve aroması ile birçok kişinin tercih ettiği doğal bitkilerden biridir. Özellikle et ve balık yemeklerine farklı bir aroma katması nedeniyle rağbet görmektedir. Kurutulmuş defneyaprağının tek faydası yemeklere kattığı aroma değildir. Bunun yanında soğuk algınlığını önleyici etkisi vardır. Yine idrar ve balgam sökücü etkileri de bulunmaktadır. Tüm bunların yanında bu hoş kokulu doğal bitki, kolesterolü düşürür, cildi gençleştirir ve kemik hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

Doğal bitkiler arasında en faydalı olanlarından biri de doğal kuşburnudur. Yaban gülünün meyvesi olan kuşburnu, ülkemizde de pek çok bölgede yetişmektedir. Özellikle C vitamini bakımından oldukça zengin olması nedeniyle kış aylarında hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bunun yanında enfeksiyon ve iltihapların çok daha hızlı iyileşmesi için yardımcı olmaktadır. Doğal bitkiler arasında kan dolaşımını hızlandırıcı ve kandaki zararlı maddeleri temizlemesi nedeniyle en çok rağbet görenler arasındadır.

Yine doğal bitkiler arasında hem yemekler için hem de sağlık açısından en çok tercih edilenler arasında doğal kurutulmuş kekik de yer almaktadır. Kekiğin cilt sağlığından hipertansiyona, kalp sağlığından akciğer hastalıklarına kadar pek çok faydası bulunmaktadır. Bunun yanında meme ve kolon kanseri gibi rahatsızlıkları da önlediği ve kanser hücrelerinin yayılma hızını düşürdüğü bilinmektedir.

Tüm bunların yanında, yemeklerde kullanılan ve sağlığa faydalı daha birçok doğal bitki bulunmaktadır. Siz de bu bitkileri hayatınızın bir parçası haline getirerek çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR