Sağlıklı Yaşam için stresten uzak durmak, doğayla iç içe olmak, egzersiz yapmak ve en önemlisi yeme-içme alışkanlıklarımıza önem vermek gerekiyor.

Sağlıklı beslenmek için yediğimiz  besinlerin nerede ve nasıl üretildiği çok önemli. Eğer doğal zeytin ve zeytinyağının olduğu bir mutfaktan besleniyorsanız sağlıklı, uzun ömürlü ve kaliteli yaşama sahip olabilirsiniz.

Türkiye zeytinyağı üretiminde dünyada 4.sıradayken, tüketim miktarı maalesef ortalama 2 litre civarındadır. Zeytinyağı orta doğuda 8 litre, AB ülkelerinde ortalama 20 litre üzerinde tüketilmektedir. Sağlıklı gelecek nesiller için bu rakamların değişmesi gerekir.

Bizim misyonumuz, Türkiye’de doğal zeytinyağı tüketimi bilincini sağlıklı nesiller yaratmak için arttırmaktır.

Zeytinyağı, aslında bir meyve suyudur. Zeytin ağacından toplanan meyvelerin, hiçbir kimyasal işlem görmeden, katkı maddesi içermeden, doğal hali ile sıkılarak, oda sıcaklığında sıvı olarak tüketilebilen, yetiştiği bölgeye ve cinsine göre yeşilimsi, sarımtırak renklerde olabilen bir yağdır. Diğer bitkisel yağlardan (ayçiçeği, mısırözü, soya, pamuk yağı) farkı doğal yollardan üretilmesidir.

Doğal olarak üretilen, sadece zeytin ağacı meyvesinin suyundan elde edilen zeytinyağının faydalarını okuyunca yeme-içme alışkanlıklarınızı siz de değiştireceksiniz.

Zeytin ve Zeytinyağının içeriği ve faydalarını kısaca özetlemek gerekirse;

-Kalp-Damar Sağlığı; Zeytin ve zeytinyağı, içerdiği maddeler sayesinde kötü kolesterol LDL’yi azaltırken, iyi kolesterol HDL’yi artırır. Kandaki serbest radikallerin fazlalığı damar sağlığını tehdit ederek kalp krizi riskini arttırır. Zeytinin içeriğinde serbest radikallerle savaşan doğal antioksidanlar sayesinde damar sağlığını korur, böylece kalp krizi riski azalır. Tekli doymamış yağlar, kolesterol içermiyor. Bundan dolayı, örneğin zeytinyağı kolesterol oranını kontrol altında tutuyor. Dolayısıyla uzmanlar kalp sağlığı için tekli doymamış yağ içeren ürünleri her gün ideal miktarda almamızı öneriyor. Uzmanlar, Akdeniz Bölgesi'nde kalp damar hastalıklarına daha az rastlanmasının, bu bölge halkının ağırlıklı olarak zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar tüketmesine bağlıyor.

 

-Kansere karşı korur; Zeytin ve zeytinyağı içerdiği squalene maddesi (doymamış yağ oranı yüksek hidrokarbon) sayesinde, doğal olarak vücuttaki oksijeni arttırarak kanser, tümör, romatizmaya karşı vücudun savunma sistemini kuvvetlendirir.

-Cilt sağlığı ve saç bakımı; Zeytin ve zeytinyağı çok etkili bir antioksidandır. Oleiprine,A,D,E,K vitamini ve squalen cildi tüm etkilerden korur. Serbest radikallerin neden olduğu kırışıklık, tahriş ve yaşlanma sorunlarını geciktirir. Ayrıca cilt hücrelerinin yenilenmesini ve sürekli sağlıklı kalmaları için gerekli olan mineralleri ve vitaminleri sağlar. Saçların bakımında en doğal ürün olan zeytinyağı nemli, parlak ve güçlü saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

-Anne ve Bebek Sağlığı; Bebeğinizin gelişiminde hayati önem taşıyan tekli doymamış yağ asidinden zengin ve oleik asit içeren zeytinyağı, anne Sütüne eş miktarda yağ asitleri içerir. Söz konusu yağ asitleri, vücudumuzdaki kemiklerin güçlenmesini sağlar.  Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin sinir sisteminin gelişimini de desteklediğinden, hamile ve emziren annelere özellikle yararlıdır.

-Karaciğer; Zeytin ve zeytinyağı çok etkili bir antioksidan olma özelliği ile karaciğer sağlığına katkıda bulunur, toksinlerin karaciğere vereceği zararı azaltır.

-Diyabet: Zeytin ve zeytinyağı içerdiği maddeler sayesinde vücutta insülin görevi görerek kanda biriken şekeri hücrelere ulaştırarak sorunların azalmasına destek olur.

Mide; Zeytin ve zeytinyağı Mide asitini azaltarak gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Hazmı çok kolaylaştırdığı için yemeklerin bağırsaklar tarafından çok daha iyi emilmesini sağlar.

Sindirim Sistemi; Zeytin ve zeytinyağı Antioksidan özelliği sayesinde bağırsak hareketlerinin artmasını ve sindirim kolaylaşmasını sağlar. Basur ve kabızlık sorunlarının çözümünde oldukça etkilidir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR