Tirilye, denizin ve zeytinliklerin mavi ile yeşili bir araya getirdiği, doğal sit alanı statüsünde yasal olarak korunan küçük şirin bir sahil kasabası ; sanayiden, atıklardan, büyük kalabalıkların yaşadığı sitelerden uzak, sessiz, sakin ve daracık sokaklarında tarihi yaşayabileceğiniz gizli kalmış doğal limandır.

Tirilye’de Misyalılar, Traklar, Antik Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar’dan kalan eserleri sokaklarda, zeytin bahçelerinde, doğal koylarda bulabilirsiniz.

Tarihi MS 3.yy a kadar dayanan Tirilye’de mübadeleye kadar Rumlarla beraber Türk aileler birlikte yaşamıştır. Mudanya Mütarekesinden sonra Yunanistan’la yapılan mübadele sonunda Rumlar kasabadan ayrılmıştır. Başta Girit ve Selanik’ten olmak üzere çok sayıda yurttaşımız bu topraklara yerleşmiştir.

Dünya literatürüne ince kabuklu ve küçük çekirdekli tanımıyla giren zeytini sayesinde 1963 yılında adı “Zeytinbağı” olarak değiştirilmiştir. Adı yerel halk tarafında hiç değişmemiş, 2012 yılında değişen yasayla tekrar Tirilye adını almıştır.

Tamamına yakını ahşap ve taş evlerden oluşan Tirilye’nin tarihi yapısı, doğal sit alanı olduğu için korunmuştur. Günümüzde artan eğitim seviyesi, kültürel alanlara ve doğaya duyulan saygıyla sakin yaşam (cittaslow) ve doğal ürünlere dönüş her geçen gün Tirilye’nin bilinirliğini arttırmaktadır.

Kemerli Kilise, Taş Mektep, Dündar Evi, Fatih Camii, Osmanlı Hamamı, Medikion Manastırı, Kız Denizi, Çamlı Kahve, İskele ve Eski Pazar caddesi, Sivzi koyu görülmesi gereken yerler arasındadır.

  

Biz;

Kökleri 1897’e kadar giden zeytin ağaçlarımızdan beslenen, doğal, sağlığınıza değer veren sürdürülebilir tarımı amaç edinerek geleceğe bakan bir marka Tirilyeden…

Bizler 4 nesildir bu topraklarda tarımla uğraşan ailemizin özenle baktığı bahçelerinin son temsilcileriyiz. Tirilye’mizin “doğal olarak korunmuş, saklı kalan hazinelerini”, sağlıklı beslenme ve kaliteli yaşam mottosuyla sizlere sunuyoruz

Küçükken daracık sokaklarında koşup oynadığımız Tirilye’de, 80 li yıllarda liman yapımını izlerken denizinde balık tutardık. Zeytin ve meyve ağaçlarından beslenir, okula giderken mahalledeki taş baskı yağhaneden, ekmeğimizi sızma zeytinyağına banıp üzerine kekik seperdik. İşte böyle hoş görü kültürüyle büyüyen mutlu çocuklardık biz.

Tirilye’den sonra yüksek öğrenim için geldiğimiz İstanbul’da global ve kurumsal şirketlerde yöneticilik tecrübelerimiz oldu. Çevremizdeki çocuklu aileler başta olmak üzere kaliteli beslenmek isteyen herkesin doğal ve sağlıklı ürünlere kolay, aracı maliyetine katlanmadan erişmek isteğini gördük. Tirilyeden.com işte böyle doğdu.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR